Ndërlidhjet

Kongresi amerikan miraton 484 miliardë dollarë për tejkalimin e situatës së pandemisë


SHBA. Foto nga arkivi.

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA miratoi një projektligj të ri prej 484 miliardë dollarë, për të ndihmuar në përballjen me koronavirusin.

Masa, më 20 prill është votuar edhe në Senat dhe ajo tashmë i është dërguar për nënshkrim presidentit amerikan, Donald Trump.

Presidenti ka premtuar se do të nënshkruajë projektligjin shumë shpejt.

Aty përfshihet një paketë ndihme me vlerë më shumë se 320 miliardë dollarë për bizneset e vogla dhe të mesme të goditura nga kriza e COVID-19, e ndjekur nga 75 miliardë dollarë ndihma për spitale, 25 miliardë për testimin ndaj koronavirusit dhe më shumë se 60 miliardë kredi për sektorët tjerë, veçanërisht bujqësinë.

Shtetet e Bashkuara janë vendi më i goditur në botë nga koronavirusi. Sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins deri më tani llogaritet se janë infektuar 869,172 amerikanë. Numri i vdekjeve ka arritur në 49,963.

XS
SM
MD
LG