Ndërlidhjet

Arabia Saudite lehtëson masat kufizuese


Mekë.

Arabia Saudite ka lehtësuar disa masa kufizuese sot. Ora policore prej 24-orësh është hequr dhe njerëzit do të lejohen që të lëvizin nga ora 09:00 deri në orën 17:00 sipas kohës lokale.

Prej 22 prillit, disa dyqane u lejuan që të rihapen dhe disa fabrika rinisën punën.

Lehtësimi i masave do të jetë gjatë dy javëve të para të Muajit të Ramazanit, por këto masa nuk vlejnë për vendet ku njerëzit e kanë të pamundur të mbajnë distancë fizike si palestrat apo restorantet.

Qyteti i Mekës dhe qyteti i Medinës do të vazhdojnë të mbeten në izolim.

Në Arabinë Saudite, deri më tani janë regjistruar mbi 16 mijë raste me koronavirus dhe 136 viktima.

XS
SM
MD
LG