Ndërlidhjet

LDK-ja kërkon seancë të jashtëzakonshme për votimin e qeverisë më 2 maj


Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi

Lidhja Demokratike e Kosovës e ka dorëzuar kërkesën për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës për votimin e qeverisë së re më 2 maj.

Kështu bëri të ditur shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi.

"I kemi votat dhe kërkesa është bërë me 61 nënshkrime të deputetëve", ka thënë Gashi.

Kërkesa për seancë të jashtëzakonshme vjen menjëherë pasi presidenti i Kosovës, Hashi Thaçi dekretori kandidatin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, për postin e kryeministrit të ardhshëm të Kosovës.

Vendimi i presidentit Thaçi pason votimin e suksesshëm të mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë, në kuvend, më 25 mars.

“Në ditët në vijim, një tjetër qeveri e re mund të votohet në Kuvendin e Kosovës, sërish në përputhje të plotë me Kushtetutën e Kosovës dhe me rendin demokratik të Republikës sonë, duke marrë parasysh legjitimitetin e qartë nga deputetët e kuvendit dhe zotimi që u dëshmua sot i shumicës së re parlamentare të dalë nga zgjedhjet e 6 tetorit”, theksoi Thaçi.

XS
SM
MD
LG