Ndërlidhjet

Gjatë varrimit të Floydit bëhet thirrje për drejtësi mes racave


Pamje nga ceremonia e varrimit të George Floydit.
Pamje nga ceremonia e varrimit të George Floydit.

Ceremonia e varrimit të George Floydit, afrikano-amerikanit, vdekja e të cilit gjatë mbajtjes në polici ka nxitur thirrje në ndryshime të sistemit të drejtësisë penale në Shtetet e Bashkuara, është mbajtur në Hjuston të Teksasit, ndërkohë që protestat kundër-racizimit janë duke vazhduar.

Pas një ceremonie private në kishë, Floyd, 46-vjeçar, do të varroset në Hjuston afër nënës së tij.

Ish-nënpresidenti amerikan, Joe Biden, kandidati demokrat për president të SHBA-së në zgjedhjet e nëntorit, u ka thënë më shumë se 500 personave të mbledhur në kishën e Hjustonit, se vdekja e Floydit, do të nxisë drejtësi racore në gjithë shtetin.

Përgjatë dy javëve të protestave të rrugë, pas vdekjes së Floydit, janë shtuar thirrjet për reforma policore dhe ndryshime në sistemit e drejtësisë penale, teksa janë shpërfaqur dallimet mes racave në SHBA dhe më gjerë.

Ky mesazh është zgjeruar në gjithë botën, pasi qindra mijëra persona u janë bashkuar protestave në Paris dhe Gjenevë.

Floyd ka vdekur më 25 maj, pasi zyrtari i bardhë policor, Derek Chauvin ka bërë presion me gju në qafën e Floydit për gati nëntë minuta, derisa afrikano-amerikani ka përsëritur se nuk mund të marrë frymë.

Chauvin përballet me akuza për vrasje, derisa tre zyrtarë tjerë policorë akuzohen për ndihmë dhe bashkëfajësi në vrasje.

XS
SM
MD
LG