Ndërlidhjet

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA miraton projektligj për reformën në polici


Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA, Nancy Pelosi.

Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara miratoi një projektligj për reformën në polici, por ai ka pak gjasa të bëhet ligj, për shkak të ndarjeve të thella.

Dhoma e kontrolluar nga demokratët e votoi masën me 236 vota për dhe 181 kundër.

Projektligji është emëruar sipas George Floydit, afrikano-amerikanit që ka vdekur muajin e kaluar gjatë arrestimit nga policia.

Vdekja e tij ka shkaktuar protesta kundër racizmit në gjithë botën.

Por, presidenti amerikan, Donald Trump, i cili vjen nga Partia Republikane, ka paralajmëruar se do të vendosë veto mbi ligjin.

Ndërsa, republikanët në Senat janë duke hartuar ligjin e tyre për reformimin e policisë.

Floyd ka vdekur më 25 maj në qytetin Mineapolis.

Incidenti është filmuar nga kalimatarët dhe është shpërndarë në mediat sociale.

Në incizime shihet se si një polic i bardhë e shtyp me gju Floydin, për gati nëntë minuta. Pak më vonë, ai vdes.

Floyd është ndaluar nën dyshimet se ka krijuar një faturë të rreme në vlerë prej 20 dollarësh.

XS
SM
MD
LG