Ndërlidhjet

Zemaj: Bartja e maskave, obligative


Prishtinë

Ministri i Shëndetësisë i Kosovës, Armend Zemaj, tha se çdokush që shkel masat parandaluese kundër koronavirusit “do të marrë përgjigjen ligjore”.

Zemaj tha se zbatimi i masave do të mbikëqyret nga inspektorët sanitarë të Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës dhe inspektorët komunalë.

“Rekomandimet parandaluese për Covid-19 [sëmundjen që e shkakton koronavirusi] të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës përfshijnë 22 masa të veçanta, që patjetër duhet të respektohen”, shkroi Zemaj në Facebook, për të shtuar se bartja e maskave “është obligative”.

Masat e tjera të veçanta përfshijnë: distancën fizike, dezinfektimin, ajrosjen e lokaleve, higjienën e të tjera.

Kosova, në ditët e fundit, ka regjistruar rritje të mprehtë të numrit të rasteve me koronavirus.

Aktualisht ka 2,799 raste të konfirmuara; prej tyre, 1,506 janë shëruar, ndërsa 50 kanë vdekur.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë të hënën se situata me koronavirus në Kosovë “është nën kontroll të brishtë”.

Ai ka paralajmëruar masa të reja dhe ka thënë se Kosova është në rrezik nga vala e dytë e koronavirusit.

Për më shumë, lexoni këtu.

XS
SM
MD
LG