Ndërlidhjet

Në rajon, qindra raste të reja me koronavirus dhe dhjetëra viktima


Shkup, Maqedoni e Veriut

Autoritetet në Serbi njoftuan të premten se në 24 orët e fundit kanë regjistruar 11 viktima nga koronavirusi.

Me këtë shifër, numri i përgjithshëm i të vdekurve në Serbi nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi, arrin në 298.

Në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë thuhet po ashtu se autoritetet kanë identifikuar 309 raste të reja pozitive nga mostrat e testuara në 24 orët e fundit.

Nga fillimi i epidemisë në Serbi, në mes të marsit, 15,504 persona janë infektuar me koronavirus.

Në Maqedoninë e Veriut, ndërkaq, të premten u raportua për shtatë viktima të tjera nga koronavirusi dhe 165 raste të reja.

Maqedonia e Veriut në total ka regjistruar 328 të vdekur nga COVID-19 dhe 6,787 raste pozitive.

Prej këtyre të fundit, 3,583 janë aktive.

Në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë deklaroi të premten se edhe tre persona kanë humbur jetën në këtë vend, si pasojë e koronavirusit.

Në komunikatën për media po ashtu thuhet se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 90 raste të reja.

Shqipëria ka konfirmuar gjithsej 2,752 raste me koronavirus, prej të cilave 72 kanë humbur jetën.

Mali i Zi po ashtu raportoi të premten për 47 raste të reja.

Ky vend, i cili në maj ka shpallur fundin e situatës epidemiologjike, ka regjistruar qysh në mes të qershorit 339 raste pozitive - prej tyre katër kanë humbur jetën.

Në total, Mali i Zi ka konfirmuar 616 raste pozitive dhe 13 viktima.

Në Kosovë, numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus është 3,064. Prej tyre, 55 pacientë kanë vdekur dhe 1,707 janë shëruar.

Shifrat për 24-orëshin e fundit në Kosovë priten më vonë.

XS
SM
MD
LG