Ndërlidhjet

Basri Sejdiu shkarkohet nga posti i drejtorit të SHSKUK-së


Basri Sejdiu

Basri Sejdiu u shkarkua nga posti i drejtorit të përgjithshëm të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), njoftoi të hënën Bordi drejtues i këtij institucioni.

“Shkarkimi vjen si pasojë e performancës jo të kënaqshme dhe mospërmbushjes së detyrave të punës. Në vend të dr Sejdiut, ushtrues detyre i drejtorit është caktuar dr Valbon Krasniqi, mjek specialist i infektologjisë”, thuhet në njoftimin e Bordit drejtues të SHSKUK-së.

Në njoftim nuk jepen detaje se për çfarë performance bëhet fjalë dhe cilat detyra nuk janë përmbushur.

Shkarkimi i Sejdiut vjen në kohën kur Qendra Klinike Universitare e Kosovës po përballet me numër të shtuar të pacientëve të prekur me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi.

Të hënën në këtë institucion janë të shtrirë 144 pacientë me këtë sëmundje.

Që nga shpërthimi i epidemisë në mes të marsit, në Kosovë janë konfirmuar gjithsej 3,508 raste me koronavirus.

Prej tyre, 75 pacientë kanë vdekur, ndërsa 1,531 raste mbeten aktive.

XS
SM
MD
LG