Ndërlidhjet

Presidenti i Brazilit infektohet me koronavirus


Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro.

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, është infektuar me koronavirusin e ri.

Ai u testua pasi kishte simptoma, përfshirë temperaturë të lartë dhe kollë.

Bolsonaro në vazhdimësi ka hedhur poshtë rreziqet nga koronavirusi, duke e quajtur atë "një grip të lehtë".

Ai gjithashtu u ka kërkuar autoriteteve qeveritare rajonale të lehtësojnë masat e izolimit, për të cilat ka thënë se e dëmtojnë ekonominë.

Bolsonaro gjithashtu e ka hequr rregullën e vendosjes së maskës në fytyrë.

Në bazë të të dhënave nga Universiteti John Hopkins, në Brazil deri më tani janë shënuar mbi 65 mijë të vdekur nga COVID-19.

Të infektuar me koronavirus janë 1.623.284 persona.

XS
SM
MD
LG