Ndërlidhjet

Mijëra protestues në lindje të Rusisë brohorasin "Rroftë Bjellorusia"


Mijëra protestues kanë marshuar në qytetin Khabarovsk të Rusisë, vend ky ku protestat kundër presidentit Vladimir Putin po vazhdojnë për më shumë se një muaj.

Disa nga protestuesit kanë brohoritur “Rroftë Bjellorusia” derisa kanë marshuar drejtë qytetit më 15 gusht, duke shprehur mbështetje për demonstratat kundër votimit të diskutueshëm presidencial në Bjellorusi.

Zgjedhjet e 9 gushtit në Bjellorusi i dhanë presidentit Alyaksandr Lukashenka një mandat të gjashtë dhe ndezën protesta mbarëkombëtare që janë hedhur poshtë brutalisht nga forcat e sigurisë.

Demonstruesit kanë protestuar për disa javë në Khabarovsk për të shprehur zemërimin pasi autoritetet qendrore arrestuan Guvernatorin Sergei Furgal dhe e transferuan atë në paraburgim në kryeqytetin e Moskës.

Protestuesit kanë kërkuar lirimin e menjëhershëm të tij.

Anëtari i Partisë Nacionaliste Liberale Demokratike të Rusisë (LDPR), Furgal u zgjodh me një diferencë të madhe në vitin 2018 kundër kandidatit aktual nga partia qeverisëse e Putinit të Rusisë së Bashkuar.

Furgal u arrestua në 9 korrik dhe u transferua në një burg në Moskë për shkak se akuzohet për përfshirje në disa vrasje në 2004 dhe 2005.

Furgal u largua nga detyra nga Putini, i cili emëroi anëtarin e LDPR-së Mikhail Degtyaryov si guvernatorin e detyrës së rajonit Khabarovsk.

Përkrahësit e Furgal thonë se akuzat ndaj tij janë ndëshkim i motivuar politikisht.

XS
SM
MD
LG