Ndërlidhjet

Jep dorëheqje qeveria rivale në Libi


Gjenerali, Khalifa Haftar.
Gjenerali, Khalifa Haftar.

Qeveria rivale në lindje të Libisë, ka dhënë dorëheqje të hënën, pas protestave që janë nxitur nga kushtet e jetesës dhe korrupsioni në këtë shtet.

Përgjatë fundjavës, protestuesit në Bengazi kanë hapur zjarr në selinë e qeverisë.

Ata po ashtu janë përleshur për herë të parë edhe me forcat e sigurisë në zonën e gjeneralit, Khalifa Haftar.

Misioni i Kombeve të Bashkuara në Libi ka shprehur “shqetësim të thellë” për raportimet se një civil është vrarë.

Agjencia e lajmeve AFP ka raportuar se zyrtarët kanë hapur zjarr edhe ndaj protestuesve, dhe për pasojë pesë prej tyre janë plagosur.

Një zëdhënës i gjeneralit Haftar ka thënë se administrata përkrah protesta paqësore mirëpo nuk do të lejojë “që terroristët dhe Vllazëria Myslimane”, t’i pushtojnë ata.

Libia është shkatërruar nga dhuna, prej kur ish-udhëheqësi Muammar Gaddafi është rrëzuar nga pushteti më 2011 nga forcat e përkrahura nga NATO-ja.

Deri më tani, protestuesit kundër situatës në Libi janë fokusuar kryesisht në kryeqytetin Tripoli, atje ku vepron Qeveria e Akordit Kombëtar, e njohur edhe nga Kombet e Bashkuara.

Forcat e gjeneralit Haftar patën nisur një ofensivë për të pushtuar Tripolin në prill të vitit 2019, mirëpo mbështetja ushtarake nga Turqia u ka ndihmuar forcave qeveritare që të kthejnë mbrapsht forcat e gjeneralit Haftar, që mbështeten nga Rusia.

Një armëpushim në mes të qeverive paralele të Libisë është bërë i ditur muajin e kaluar.

Gjenerali Haftar mbështetet edhe nga Emiratet e Bashkuara Arabe, derisa Qeveria e Akordit Kombëtar gëzon mbështetjen e Turqisë, Katarit dhe Italisë.

Libia ka rezervat më të mëdha të naftës dhe gazit në Afrikë.

Prej muajit janar, një grup i armatosur, besnik ndaj gjeneralit Haftar, ka bllokuar zonat e naftës, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike.

Kjo gjendje i ka kushtuar Libisë miliarda dollarë.

XS
SM
MD
LG