Ndërlidhjet

SHBA-ja akuzon një person me prejardhje nga Kosova për mbështetje të IS-it


Ilustrim.

Autoritetet amerikane në qarkun e Kolombias, njoftuan se kanë lëshuar urdhër-arrest dhe aktakuzë ndaj Lirim Sylejmanit, për mbështetje të grupit militant, Shteti Islamik (IS) si dhe për trajnim nga ky grup, të cilin Uashingtoni e konsideron organizatë terroriste.

Sylemani, që ka lindur në Kosovë, por është shtetas i natyralizuar i Shteteve të Bashkuara, më 2019 ishte arrestuar nga Forcat Demokratike Siriane dhe së fundmi i është dorëzuar Byrosë Federale të Hetimeve (FBI).

“Shtetet e Bashkuara janë të vendosura që të mbajnë përgjegjës të gjithë ata që janë larguar nga shteti për t’iu bashkuar IS-it”, tha Ndihmësprokurori i Përgjithshëm, John C.Demers.

“I akuzuari është shtetas amerikan, i cili braktisi shtetin e tij dhe iu bashkua IS-it në Siri. Ai do të përgjigjet për veprat e tij para gjykatës amerikane”, tha ushtruesi i detyrës së Prokurorit, Micheal Sherwin.

Lufta kundër terrorizmit është prioritet kryesor për FBI-në, tha drejtuesi i sektorit kundërterrorizmit në këtë institucion, Jill Sanbor.

“Njoftimi i sotëm duhet të shërbejë si paralajmërim për të gjithë ata që kanë udhëtuar apo që planifikojnë të udhëtojnë jashtë vendit për t’iu bashkuar IS-it, se FBI është e vendosur që ata të përballen me drejtësinë”, tha Sanbor.

Sipas aktakuzës, që prej nëntorit të vitit 2015 deri në shkurt të vitit 2019, Sylejmani ka komprometuar për t’i ofruar dhe i ka ofruar mbështetje materiale dhe burime, përfshirë personel dhe shpërbime, IS-it në Siri.

Në aktakuzë po ashtu thuhet se Sylejmani është trajnuar ushtarakisht nga organizata terroriste.

XS
SM
MD
LG