Ndërlidhjet

Kosnett: Do të punojmë për normalizim dhe njohje reciproke Kosovë-Serbi


Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett.

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, priti në Prishtinë të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, me të cilin diskutoi për “interesat e përbashkëta” në dialogun e vazhdueshëm.

“Marrëveshjet e Uashingtonit e plotësojnë këtë proces të udhëhequr nga BE-ja. Do të vazhdojmë të punojmë së bashku për të arritur qëllimet e përbashkëta: normalizimin dhe njohjen e ndërsjellë midis Kosovës dhe Serbisë”, shkroi Kosnett në Twitter.

Të martën dhe të mërkurën, Lajçak qëndroi në Kosovë, ku takoi udhëheqësit më të lartë të institucioneve.

“U pajtuam që dialogut i nevojitet një marrëveshje gjithëpërfshirëse”, shkroi Lajçak në Twitter, pas takimit që zhvilloi me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Diplomati evropian do të qëndrojë të enjten në Beograd.

Kosova dhe Serbia kanë nisur bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve qysh në vitin 2011.

Procesi është ndërmjetësuar vazhdimisht nga BE-ja, ndërsa është mbështetur nga Shtetet e Bashkuara.

Muajin e kaluar në Uashington, në praninë e presidentit amerikan, Donald Trump, Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike.

Të tjera në këtë temë:

XS
SM
MD
LG