Ndërlidhjet

IS merr përgjegjësinë për sulmin në Vjenë


AUSTRIA-ATTACK/

Grupi militant, Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmin në Vjenë, në të cilin janë vrarë katër persona.

Në deklaratën e këtij grupi, të publikuar nga agjencia e tij e lajmeve Amaq, nuk janë ofruar të dhëna për marrjen e përgjegjësisë, transmeton Reuters.

Deklarata është shoqëruar me një fotografi të një burri me emër "Abu Dagnah Al-Albany", duke thënë se ai ka sulmuar turmat e njerëzve në qendër të Vjenës të hënën, para se të vritej nga policia austriake.

Autoritetet austriake e kanë cilësuar ngjarjen e së hënës si sulm "terrorist".

Policia austriake vrau sulmuesin e dyshuar, duke e identifikuar si Kujtim Fejzullai, 20 vjeç, me shtetësi të Austrisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Në Zvicër, policia ka njoftuar se ka ndaluar dy burra zviceranë të moshave 18 dhe 24-vjeçare, duke thënë:

“Shkalla e lidhjes mes këtyre dy personave të arrestuar dhe sulmuesit të dyshuar është aktualisht subjekt i hetimit”.

Më shumë për sulmin në Austri:

Edhe dy shtetas të Maqedonisë së Veriut të përfshirë në sulmin në Vjenë​

XS
SM
MD
LG