Ndërlidhjet

Twitter etiketon postimin e kryeministrit slloven për “fitoren e Trumpit”


Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha.
Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha.

Twitter e ka etiketuar një postim nga kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha, në të cilin ai e përgëzon Donald Trumpin për fitoren në zgjedhjet presidenciale në SHBA dhe i akuzon “mediat kryesore” për “mohimin e fakteve”.

“Burimet zyrtare mund të mos i kenë shpallur rezultatet kur kjo është postuar”, ka shkruar Twitter nën postimin e tij.

Jansha vazhdimisht ka shprehur mbështetjen e tij për Trumpin dhe politikat e tij qëkur është bërë kryeministër i Sllovenisë në muajin mars, shkruan BBC.

Shumë shtete në SHBA janë duke vazhduar numërimin e votave dhe as Trump, as sfiduesi i tij demokrat, Joe Biden, nuk mund të pretendojnë ende fitore bindëse.

Trump, para kohe, ka pretenduar fitoren dhe ka paralajmëruar se mund ta çojë rezultatin e zgjedhjeve në Gjykatën Supreme.

Biden ka thënë se është i bindur se është “në rrugën e duhur” për të fituar, por ka bërë thirrje për durim derisa numërimi i votave vazhdon.

Numërimi i votave që mund ta përcaktojnë rezultatin, vazhdon edhe në gjashtë shtete: Nevada, Xhorxhia, Miçigen, Karolinë e Veriut, Pensilvani dhe Uiskonsin.

Lexoni edhe këtë: Twitter pezullon disa llogari në ditën e zgjedhjeve në SHBA

XS
SM
MD
LG