Ndërlidhjet

Zyrtarët zgjedhorë në SHBA thonë se “nuk ka dëshmi” që zgjedhjet janë kompromentuar


SHBA.

Zyrtarët e lartë federalë dhe shtetërorë amerikanë, që janë përgjegjës për sigurinë e zgjedhjeve, kanë thënë se nuk ka “asnjë dëshmi” se votimet në zgjedhjet e 3 nëntorit ishin ndryshuar apo kompromentuar.

Përmes një deklarate, zyrtarët e sigurisë kibernetike dhe zyrtarët zgjedhorë, hodhën poshtë pretendimet e pabazuara të presidentit Donald Trump dhe të disa republikanëve se ka pasur mashtrime zgjedhore, që çuan në fitoren e demokratit Joe Biden.

“Nuk ka asnjë dëshmi se ndonjë sistem i votimit fshiu apo humbi votat, ndryshoi votat ose se ky proces ishte kompromentuar”, thuhet në deklaratën e lëshuar nga Departamenti për Siguri Kibernetike dhe Agjencia për Siguri të Infrastrukturës.

“Zgjedhjet e 3 nëntorit ishin zgjedhjet më të sigurta në historinë amerikane”, thuhet në deklaratën e lëshuar më 12 nëntor.

Autorë të kësaj deklarate janë edhe presidentët e Asociacionit të drejtorëve të zgjedhjeve shtetërore dhe të Asociacionit kombëtar të sekretarëve të shtetit – të cilët janë përgjegjës për zgjedhjet në nivel shtetesh – si dhe anëtarë të komunitetit koordinues të qeverisë, që koordinojnë këshillet, ku përfshihen të gjithë shitësit kryesor të pajisjeve kryesore të votimit.

Publikimi i kësaj deklarate erdhi disa orë pasi Trump sërish postoi në Twitter, pa dhënë asnjë dëshmi, se pajisjet e votimit kanë “fshirë” 2,7 milionë vota në mbarë vendin dhe kanë ndryshuar qindra-mijëra vota në favor të Bidenit në Pensilvani dhe në disa shtete të tjera kyçe, ku presidenti ka humbur.

“Ndërsa ne e dimë se ka shumë pretendime të pabazuara dhe mundësi për dezinformata lidhur me procesin tonë zgjedhor, ne i sigurojmë të gjithë se kemi besim maksimal në sigurinë dhe integritetin e zgjedhjeve tona dhe ju po ashtu duhet të keni besim. Kur ju keni pyetje, drejtoni ato te zyrtarët zgjedhorë dhe besoni personave që administrojnë zgjedhjet”, thuhet në deklaratën e zyrtarëve zgjedhorë dhe federalë.

Që prej se mediat më të mëdha kanë shpallur fitues Bidenin më 7 nëntor, Trump ka nisur betejat ligjore për të përmbysur rezultatin, pavarësisht se nuk ka prezantuar dëshmi për parregullsi në zgjedhje, të cilat do të mund të ndikonin në rezultatin zgjedhor.

XS
SM
MD
LG