Ndërlidhjet

Vdes kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Irinej


Patriarku Irinej.

Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, Irinej ka vdekur si pasojë e infektimit me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Irinej u shtrua në një spital ushtarak të Beogradit gjatë mbrëmjes së 4 nëntorit, pasi më parë kishte dalë pozitiv në COVID-19.

Kisha Ortodokse Serbe njoftoi më 17 nëntor se gjendja e patriarkut ishte stabile dhe e qëndrueshme, por më pas, më 19 nëntor, Kisha Ortodokse konfirmoi përmes një deklarate se gjendja e Irinejt ishte përkeqësuar.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, shkroi në llogarinë e tij në Instagram se ishte i nderuar që e njohu patriarkun. "Njerëz si ju kurrë nuk largohen", shkroi Vuçiq me një foto bardh e zi të Patriarkut Irinej.

Më 1 nëntor, kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Irinej, udhëhoqi funeralin dhe liturgjinë para varrimit të Metropolitit Amfilohije të Malit të Zi, e cila u ndoq nga mijëra besimtarë. Metropoliti Amfilohije ndërroi jetë më 30 tetor për shkak të ndërlikimeve të shkaktuara nga koronavirusi.

Në varrim, ku ishte ekspozuar arkivoli i hapur me trupin e mitropolitit, priftërinjtë, shumica e besimtarëve, si dhe disa politikanë, nuk bartnin maska dhe nuk respektuan distancën fizike.

Priftërinjtë kanë kunguar besimtarët me të njëjtën lugë, ndërkaq që disa nga të pranishmit në procesion, puthën dorën e të ndjerit, trupi i të cilit ishte ekspozuar në arkivol të hapur.

Trupi Kombëtar i Koordinimit për Sëmundjet Infektive i Malit të Zi dënoi me forcë "shkeljen drastike të masave kundër pandemisë".

Irinej (90 vjeç) u zgjodh në postin më të lartë në Kishën Ortodokse Serbe, në janar të vitit 2010.

Në 24 orët e fundit, 6.109 raste të reja me koronavirus janë konfirmuar në Serbi dhe 29 vdekje, sipas Ministrisë së Shëndetësisë. Vendi me 7 milionë banorë ka shënuar një total prej 104,000 të të infektuarve dhe 1,110 vdekje, që nga fillimi i pandemisë.

XS
SM
MD
LG