Ndërlidhjet

Dridhje toke në pjesën qendrore të Kroacisë


Fotografi ilustruese

Një tërmet i moderuar dridhi mëngjesin e së hënës pjesën qendrore të Kroacisë dhe kryeqytetin e saj, Zagreb, duke shkaktuar dëme në disa ndërtesa.

Raporte për të plagosur tash për tash nuk ka.

Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare tha se tërmeti e kishte fuqinë prej 5.2 shkallësh të Richterit, ndërsa epiqendrën pranë qytetit Sisak - rreth 50 kilometra në jug të Zagrebit.

Tërmeti u pasua nga një dridhje tjetër, me fuqi prej 4.9 shkallësh.

“Kemi tulla në rrugë dhe oxhakë të rënë”, tha Darinko Dumboviq, kryebashkikak i qytetit pranë, Petrinja.

Tërmeti shkaktoi dridhje edhe në Bosnje e Hercegovinë.

Në muajin mars, një tërmet prej 5.3 shkallësh të Richterit shkaktoi dëme të konsiderueshme në Zagreb. Një person vdiq dhe së paku 27 u plagosën.

XS
SM
MD
LG