Ndërlidhjet

Trump nuk do të marrë pjesë në inaugurimin e Bidenit


Joe Biden dhe Donald Trump.

Presidenti amerikan, Donald Trump deklaroi se nuk do të marrë pjesë ne inaugurimin e presidentit të zgjedhur, Joe Biden, më 20 janar.

Trump e bëri këtë koment ne rrjetin social Twitter.

Më herët, Trump është zotuar se do të sigurojë një tranzicion të qetë tek administrata e Bidenit.

Trumpi është duke u përballur me thirrjet për një gjykim të dytë, për largim të menjëhershëm nga zyra, pas protestave të dhunshme të mbështetësve të tij, të cilët sulmuan Kongresin më 6 janar.

Nga këto ngjarje, pesë persona kanë vdekur, thanë autoritetet amerikane.

Më 6 janar, Kongresi ishte duke mbajtur një mbledhje të përbashkët për të certifikuar fitoren e Bidenit në zgjedhje, kur protestuesit u futën në ndërtesë.

Pas disa orësh pauzë, Kongresi iu kthye punimeve dhe certifikoi fitoren e Bidenit në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, të vitit 2020.

XS
SM
MD
LG