Ndërlidhjet

Ambasada gjermane në Kosovë pret zgjedhje të besueshme


Flamuri i Gjermanisë - fotografi ilustruese

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, tha se pret që institucionet e Kosovës të sigurojnë “organizimin e zgjedhjeve të besueshme, gjithëpërfshirëse dhe transparente” dhe “në përputhje me standardet ndërkombëtare”.

Komentet e tij në Twitter vijnë në ditën kur kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Valdete Daka, akuzoi, siç u shpreh ajo, “burrat e politikës” për kërcënime kundër saj.

Daka tha se kërcënimet janë bërë pas vendimit të Këshillit Gjyqësor të Kosovës për moslejimin e 47 kandidatëve për deputetë që të marrin pjesë në zgjedhjet e 14 shkurtit, për shkak të problemeve me ligjin.

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka marrë vendim dhjetorin e kaluar që të gjithë personat që janë të dënuar për vepra penale në tre vjetët e fundit, me vendim të formës së prerë, ta kenë të kufizuar të drejtën për t’u certifikuar si kandidatë për deputetë.

Duke folur në një konferencë për media të enjten, Daka nuk tregoi se nga cilat parti ka marrë kërcënime.

Video:

Daka thotë se po kërcënohet nga partitë politike
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Ambasadori gjerman tha se procedurat parazgjedhore, përfshirë certifikimin e kandidatëve, janë ende në zhvillim dhe se këto procedura përcaktohen me ligj dhe përfshijnë mundësi ankese.

"Është e rëndësishme që institucionet e pavarura dhe organet përkatëse gjyqësore të jenë në gjendje që ta kryejnë punën e tyre pa ndërhyrje" , tha ambasadori Rohde.

Në zgjedhjet e 14 shkurtit, për pjesëmarrje kanë kandiduar 28 subjekte politike me 1,080 kandidatë për deputetë.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka sqaruar më herët se subjektet politike apo kandidatët që nuk certifikohen për pjesëmarrje në zgjedhje, mund të bëjnë ankesa deri më 31 janar.

XS
SM
MD
LG