Ndërlidhjet

Biden nënshkruan 10 urdhra ekzekutivë për trajtimin e pandemisë


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, nënshkroi dhjetë urdhra ekzekutivë për forcimin e luftës kundër koronavirusit.

Me urdhrat e rinj, vaksinimi do të përshpejtohet dhe testimi do të rritet.

Legjislacioni i emergjencës do të përdoret për të rritur prodhimin e gjërave themelore, të tilla si maskat.

Duke i bërë publike këto masa, Biden tha se do të duhen muaj për të mposhtur pandeminë, por shtoi se Amerika do t’ia dalë, nëse njerëzit bëhen bashkë.

Masat e reja vijnë një ditë pasi Biden është inauguruar si presidenti i 46-të i SHBA-së.

Politika e Bidenit duket si një strategji kombëtare, ndryshe nga ajo e paraardhësit të tij, Donald Trump, që ua ka lënë shteteve të vendosin se çfarë është më mirë.

Administrata Trump është kritikuar gjerësisht për dështim në kontrollimin e pandemisë.

Shtetet e Bashkuara janë vendi më i goditur në botë nga koronavirusi.

Afro 24.5 milionë njerëz atje janë infektuar, ndërsa mbi 406,000 kanë vdekur.

Edhe pse urdhrat ekzekutivë nuk kërkojnë miratimin e Kongresit, shumica e fondeve për masat e planifikuara përfshihen në një paketë stimuluese prej 1.9 trilion dollarësh, që Biden ka shpallur javën e kaluar.

Biden do të ketë nevojë për bashkëpunim nga Senati dhe Dhoma e Përfaqësuesve për miratimin e paketës masive.

XS
SM
MD
LG