Ndërlidhjet

Kremlini dënon planin e Britanisë për rritje të arsenalit bërthamor


Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Kremlini ka thënë të mërkurën se ndjen keqardhje për vendimin e Britanisë së Madhe për të rritur arsenalin bërthamor, pasi Britania ka bërë të ditura planet për të rritur numrin e kokave bërthamore nga 180 në 260, deri në fund të dekadës.

Britania ka publikuar të martën një dokument që rikalibron politikën e saj të jashtme, duke përfshirë edhe rritjen e arsenalit bërthamor, duke u tërhequr nga përkushtimet e së kaluarës për të zvogëluar sasinë që ka.

“Neve na vjen keq që Mbretëria e Bashkuar ka marrë këtë rrugë të rritjes së kokave bërthamore. Ky vendim dëmton stabilitetin ndërkombëtar dhe sigurinë strategjike”, ka thënë zëdhënësi i Kremlinit Dimtry Peskov para gazetarëve.

“Prezenca e kokave bërthamore kërcënon paqen në botë”, ka shtuar.

Vendimi i ri i autoriteteve britanike është në kundërshtim me marrëveshjen e fundit të nënshkruar në mes të Moskës dhe Uashingtonit.

Në janar, Rusia është pajtuar me Shtetet e Bashkuara për të vazhduar një pakt bërthamor në mes të të dyja shteteve, për zvogëlim të numrit të armëve.

Në dokumentin e Britanisë për politikë të jashtme, Rusia është identifikuar si “kërcënimi më direkt” për Mbretërinë e Bashkuar.

Peskov ka thënë të mërkurën se Mbretëria e Bashkuar ka cituar “kërcënimin” pa “sqarim”.

“Kjo nuk është e vërtetë”, ka shtuar ai.

“Asnjë kërcënim nuk vjen nga Rusia”.

Moska dhe Londra kanë përkeqësuar marrëdhëniet për shkak të helmimit të ish-agjentit rus Sergei Skripal në qytetin britanik Sallbëri më 2018, me agjent nervor Noviçok.

Marrëdhëniet e Rusisë me Perëndimin janë në pikën më të ulët prej Luftës së Ftohtë, për shkak të supozimeve për ndërhyrje në zgjedhje dhe sulme kibernetike.

XS
SM
MD
LG