Ndërlidhjet

Në Kukës vazhdon imunizimi i mjekëve nga Kosova


Një dozë e vaksinës së AstraZenecas, në një qendër vaksinimi në Kukës të Shqipërisë.

Në Kukës të Shqipërisë, rreth 200 punëtorë shëndetësorë të Kosovës, pritet të shtunën të vaksinohen kundër koronavirusit, tha për Radion Evropa e Lirë, Blerim Syla, kryetar i Federatës së Sindikalistëve të Shëndetësisës së Kosovës (FSSHK).

“Jemi rrugës për në qytetin e Kukësit. Punëtorët shëndetësorë do të vaksinohen dhe më këtë rast do mbyllet cikli i parë i imunizimit në Shqipëri”, tha Syla.

Imunizimi është duke u bërë me vaksinën e AstraZenecas, e zhvilluar në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit. Shqipëria në muajin mars është furnizuar me 38.400 doza të vaksinës së AstraZenecas.

Javën e kaluar, (20-21 mars) në një qendër vaksinimi në Kukës është imunizuar grupi i parë i parë i punëtorëve shëndetësorë në Kosovë.

Shqipëria vaksinon mjekët e Kosovës
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

Syla tha se gjendja shëndetësore e atyre që tashmë kanë marrë dozën e parë të vaksinës, është e mirë.

“Ata që janë vaksinuar nuk kanë pasur asnjë ankesë, përveç në ditën e parë – reaksione normale si në marrjen e çdo lloji të vaksinës. Kurse, ankesa kolaterale nuk kanë pasur”, tha ai.

Kosova vazhdon të mbetet vendi i vetëm në Evropë që nuk ka nisur procesin e vaksinimit.

Zyrtarët e qeverisë paraprake kanë thënë se në muajin mars do të arrijë kontingjenti i parë i vaksinave të AstraZenecas, që janë në kuadër të 100.800 dozave që Kosova do t’i marrë falas nga programi COVAX, i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

XS
SM
MD
LG