Ndërlidhjet

Save the Children: Mbi 40 fëmijë janë vrarë nga ushtria në Mianmar


Mianmar, 27 mars, 2021.
Mianmar, 27 mars, 2021.

Në Mianmar, që prej puçit ushtarak më 1 shkurt, të paktën 43 fëmijë janë vrarë nga ushtria, tha organizata Save the Children.

Ky grup për të drejtat e fëmijëve tha se situata në Mianmar – që njihet ndryshe edhe si Birmani – është një “ankth”, ku nga dhuna, viktima më e re ka qenë 7 vjeç.

Në Mianmar, që prej puçit ushtarak të shkurtit, po organizohen protesta masive dhe këto protesta po karakterizohen me shtypje të dhunshme nga forcat e rendit.

Një grup monitorues lokal tha se numri i përgjithshëm i viktimave ka arritur në 536.

Ushtria ka arrestuar lideren de fakto të vendit, Aung San Suu Kyi dhe anëtarët e partisë së saj.

Protestuesit në Mianmar po kërkojnë rikthimin e demokracisë. Policia ndaj tyre po përdor topa uji, plumba gome dhe municion.

Dita më e përgjakshme e protestave deri më tani ka është 27 marsi, ku forcat e rendit vranë mbi 100 persona.

XS
SM
MD
LG