Ndërlidhjet

Rebelët huthi thonë se kanë sulmuar objektiva saudite


Jemen.

Rebelët huthi të Jemenit pretenduan se kanë nisur sulme me dronë kundër objekteve të energjisë saudite.

Zëdhënësi i rebelëve, Yahya Saree, tha në një deklaratë për televizionin Al-Masirah se sulmet u zhvilluan në shenjë hakmarrjeje për fushatën gjashtë-vjeçare ushtarake të udhëhequr nga Arabia Saudite në Jemen.

Arabia Saudite nuk e ka konfirmuar informacionin.

Pretendimi i fundit i rebelëve vjen një ditë pasi të paktën 70 luftëtarë pro-qeveritarë dhe huthi u vranë në luftime të ashpra për qytetin verior strategjik të Jemenit, Marib.

Në luftën civile në Jemen përballen rebelët e mbështetur nga Irani, kundër një qeverie të njohur ndërkombëtarisht të mbështetur nga një koalicion ushtarak i udhëhequr nga Arabia Saudite.

Nga konflikti, janë vrarë dhjetëra mijëra njerëz si dhe janë zhvendosur miliona të tjerë, sipas organizatave ndërkombëtare.

Mjerimi në Jemen
Ju lutem prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:10:20 0:00

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB), e ka quajtur krizën më të keqe humanitare në botë.

Grupi i lidhur me Iranin edhe në të kaluarën ka shënjestruar objektivat saudite.

Më 22 mars, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka "dënuar me forcë" sulmet e fundit kundër territorit saudit nga "grupet e lidhur me Iranin".

Blinken gjithashtu përsëriti angazhimin e SHBA-së për të mbështetur mbrojtjen e vendit aleat, Arabisë Saudite.

XS
SM
MD
LG