Ndërlidhjet

Hungaria iu thotë lamtumirë maskave


Një grua vaksinohet kundër koronavirusit në një qendër vaksinimi në Hungari.
Një grua vaksinohet kundër koronavirusit në një qendër vaksinimi në Hungari.

Hungaria do të heqë shumicën e kufizimeve ndaj pandemisë, duke përfshirë masën e izolimit gjatë orëve të natës, sapo që numri i të vaksinuarve të arrijë 5 milionë këtë fundjavë, tha të premten kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban.

Orban i tha radios shtetërore se nuk do të ketë më nevojë që banorët të mbajnë maskat në ambiente të hapura.

"Kjo do të thotë që ne kemi mundur valën e tretë të pandemisë", tha Orban, duke shtuar se ka ardhur koha për t'i thënë "lamtumirë maskave" në vendet publike.

Hungaria është i vetmi vend i Bashkimit Evropian që ka miratuar dhe përdorur vaksinën Sputnik të Rusisë dhe ato kineze.

Kjo i ka mundësuar këtij vendi që të arrijë një nga nivelet më të larta të vaksinimit në BE. Rreth 50% e popullsisë prej rreth 10 milionësh, tashmë kanë marrë të paktën njërën dozë të vaksinës.

Një grua e veshur me një maskë mbrojtëse për fytyrën ecën në qendër të Budapestit.
Një grua e veshur me një maskë mbrojtëse për fytyrën ecën në qendër të Budapestit.

Shumica e bizneseve tashmë janë hapur, duke përfshirë hotelet, restoranet pastaj teatrot, kinematë, palestrat dhe vendet tjera sportive.

Vitin e kaluar ekonomia e këtij vendi u tkurr për 5 për qind. Kryeministri Orban ka thënë se rritja ekonomike këtë vit pritet të jetë më e lartë se parashikimi aktual i qeverisë prej 4.3 për qind.

XS
SM
MD
LG