Ndërlidhjet

Qytetarët e Bosnjës mund të vaksinohen falas në Serbi


Një qendër e vaksinimit në Beograd.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha të mërkurën se prej datës 3 qershor, të gjithë qytetarët e Bosnje e Hercegovinës do të mund të vaksinohen falas kundër koronavirusit në territorin e Serbisë.

“Ata do të mund të vaksinohen plotësisht falas dhe të marrin certifikatën, sikurse qytetarët e Serbisë”, tha Vuçiq pas takimit me një delegacion të Republikës Sërpska në Beograd.

Ai tha se qytetarët e Bosnjës do të mund të vaksinohen në cilindo qytet të Serbisë.

Vuçiq tha se ka pritur vaksinim më të madh të qytetarëve të Serbisë, porse edhe norma aktuale është e kënaqshme.

Në Bosnje e Hercegovinë, mbi 91,000 qytetarë janë vaksinuar me një dozë të vaksinës kundër koronavirusit, ndërsa mbi 31,000 i kanë marrë të dyja dozat.

Qeveria e Serbisë i ka dhuruar Sarajevës 20,000 doza, ndërsa donacione ka dërguar edhe në Republikën Sërpska.

Serbia i ka dhuruar vaksina edhe Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi.

XS
SM
MD
LG