Ndërlidhjet

Presidentja i kërkon dorëheqjen kryetares së KQZ-së, Valdete Daka  


Kryetarja e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Valdete Daka

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu i ka kërkuar kryetares së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, që të ofrojë dorëheqje nga pozita e saj dhe në këmbim do t'i ofrojë asaj mirënjohje publike, i ka thënë Radios Evropa e Lirë një burim i afërt me çështjen. Por, sipas këtij burimi, Daka e ka refuzuar dorëheqjen.

“Presidentja Osmani, në këmbim të dorëheqjes, kryetares së KQZ-së, Daka, i ofroi mirënjohje publikisht për punën e saj. Kryetarja e KQZ-së e refuzoi duke i thënë se e ka kryer detyrën në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës”, ka thënë burimi për REL-in.

Kryetarja Daka dhe zyra e saj nuk kanë qenë të gatshme të deklarohen lidhur me këtë çështje.

As zyra e Presidentes Osmani nuk e ka konfirmuar dhe as mohuar informacionin.

Gjyqtarja e Gjykatës Supreme, Valdete Daka e udhëheq Komisionin Qendror të Zgjedhjeve që nga qershori i vitit 2010.

XS
SM
MD
LG