Ndërlidhjet

BE-ja mund të mos e miratojë kurrë Sputnik V, thotë kryeministri italian


Mario Draghi, kryeministër i Italisë.

Bashkimi Evropian (BE) mbase nuk do ta miratojë kurrë përdorimin e vaksinës së Rusisë, Sputnik-V, kundër koronavirusit, tha kryeministri i Italisë, Mario Draghi.

Italia është vend anëtar i BE-së.

“Sputnik, ende nuk ka arritur të miratohet nga Agjencia Evropiane e Barnave dhe mbase nuk do të ndodhë kurrë”, tha Draghi. Kryeministri Italian hodhi dyshime edhe për vaksinën e Kinës, Sinovac, kundër koronavirusit.

"Vaksina kineze ka treguar se është e pamjaftueshme, shikoni përvojën në Kili", shtoi udhëheqësi Italian, transmeton AFP.

Kili e ka mbështetur shumë procesin e imunizimit te vaksina kineze, mirëpo autoritetet atje kanë thënë se janë duke e shqyrtuar mundësinë që të shtojnë edhe një dozë të tretë për të rritur mbrojtjen ndaj varianteve të reja të koronavirusit.

Delta mund të shtypet, por si?
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:10:25 0:00

Draghi i bëri komentet pas përfundimit të një samiti të vendeve të BE-së në të cilin udhëheqësit evropianë patën një diskutim të përgjithshëm mbi gjendjen e pandemisë. Të dyja vaksinat, Sputnik V dhe Sinovac, janë nën një proces shqyrtimi nga Agjencia Evropiane e Barnave.

"Pandemia nuk ka mbaruar, ne ende nuk kemi dalë prej saj", tha udhëheqësi italian, duke përmendur përhapjen e variantit më të transmetueshëm Delta në Britani të Madhe.

Dy vende anëtare të BE-së, Hungaria dhe Sllovakia e përdorin edhe vaksinën ruse Sputnik V.

XS
SM
MD
LG