Ndërlidhjet

Toqaev: Hendeku mes të pasurve dhe të varfërve shkaktoi protestat vdekjeprurëse


Presidenti i Kazakistanit, Qasym-Zhomart Toqaev. Foto ilustruese.
Presidenti i Kazakistanit, Qasym-Zhomart Toqaev. Foto ilustruese.

Presidenti i Kazakistanit, Qasym-Zhomart Toqaev, thotë se një “hendek i papranueshëm” mes të pasurve dhe të varfërve çoi në protesta vdekjeprurëse antiqeveritare që tronditën vendin e Azisë Qendrore në fillim të janarit.

Të premten më 21 janar, Toaqev tha se nevojiten “reforma reale” për të adresuar problemet e ngritura nga disa prej protestuesve.

Duke folur me përfaqësuesit e bizneseve kryesore të vendit të pasur me naftë, ai tha se “hendeku midis agjendës së deklaruar social-ekonomike dhe situatës reale ka arritur një masë kritike dhe ajo që duhet bërë tani është një rivendosje e plotë e politikës ekonomike”.

“Me korrupsionin që tashmë dihet nga të gjithë, dallimet në të ardhura luajtën rolin e një shkrepëse të ndezuar pranë një fuçie baruti dhe situata u përdor nga terroristët, individët e armatosur dhe organizatorët e protestave”, tha Toqaev, duke shtuar se ai tashmë ka marrë vendime të vështira dhe se vendime të tilla të vështira do të merr edhe në të ardhmen.

Protestat e fillimit të janarit në qytetin Zhanaozen, për rritjen e papritur të çmimit të karburantit, u përhapën shpejt në të gjithë Kazakistanin dhe çuan në përleshje të dhunshme në qytetin më të madh të vendit, Almaty dhe gjetkë.

Pjesa më e madhe e zemërimit të protestuesve ishte kundër paraardhësit të Toqaev, Nursultan Nazarbaev, i cili kishte sunduar Kazakistanin që nga viti 1989.

Autoritetet kazake thonë se 227 njerëz u vranë gjatë trazirave, duke përfshirë 19 oficerë të zbatimit dhe 12,000 të tjerë u arrestuan.

XS
SM
MD
LG