Ndërlidhjet

Ukraina dhe Rusia këmbejnë sërish të burgosurit


Shefi i Shërbimit të Sigurimit të Ukrainës, Vasyl Maliuk (djathtas), përqafon një ushtar, që u lirua nga Rusia. Fotografia është realizuar në rajonin ukrainas të Çernihivit.

Rusia dhe Ukraina kanë këmbyer 214 të burgosur, thanë të dyja palët më 3 nëntor.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha në një deklaratë se Ukraina kishte liruar 107 ushtarë rus.

Ndërsa, Andriy Yermak, shefi i shtabit të presidentit ukrainas, tha Rusia kishte liruar 107 luftëtarë ukrainas. Shumë nga ukrainasit e liruar janë të mbijetuarit e plagosur në përpjekjen për të mbrojtur qytetin e Mariupolit, në muajin prill dhe maj.

Këmbimi i të burgosurve mes Ukrainës dhe Rusisë kishte ndodhur dy herë gjatë muajit tetor.

Rusia dhe Ukraina kanë këmbyer një numër të madh të të burgosurve të luftës – pothuajse 300 persona – më 21 shtator. Ky është këmbimi më i madh të burgosurve që nga nisja e luftës.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt.

Presidenti Putin e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

XS
SM
MD
LG