Ndërlidhjet

Finlanda: Shpresojmë që Perëndimi të ketë mësuar nga “gabimet e së kaluarës” në raport me Rusinë


Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin
Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin

Në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, më 17 janar, kryeministrja e Finlandës Sanna Marin, një vend që aspiron anëtarësimin në NATO, deklaroi se shpreson që Perëndimi të ketë “mësuar nga gabimet e së kaluarës” në raport me Rusinë.

Marin beson se nëse Ukraina do të kishte qenë anëtare e NATO-s, konflikti aktual nuk do të ndodhte.

Sipas Marin, kjo është një nga arsyet pse Finlanda dhe Suedia kanë aplikuar për t'u bashkuar me aleancën.

“Ne duam të bëhemi anëtare e NATO-s sepse nuk duam më kurrë luftë në Finlandë. Ne kemi qenë në luftë me Rusinë më parë", tha Marin.

Finlanda është një vend i vendosur në Evropën Veriore, kufizohet me Suedinë në perëndim, Norvegjinë në veri dhe Rusinë në lindje.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Finlanda zhvilloi dy luftëra kundër Bashkimit Sovjetik, në vitet 1939-1940 dhe 1941-1944.

Pavarësisht luftërave, Finlanda udhëhoqi politikë neutrale gjatë Luftës së Ftohtë, por mbajti lidhje të ngushta me Perëndimin.

Viteve të fundit, në Finlandë ka pasur shqetësime në rritje për veprimet agresive të Rusisë, sidomos që nga aneksimit të Krimesë në vitin 2014 dhe konfliktit të vazhdueshëm në Ukrainë.

Në përgjigje të këtyre shqetësimeve, Finlanda dhe Suedia kanë aplikuar për anëtarësim në NATO.

Ndonëse nuk janë anëtarë, të dy vendet tashmë kanë një partneritet të ngushtë me Aleancën përmes programit Partneritetit për Paqe.

XS
SM
MD
LG