Ndërlidhjet

Dymbëdhjetë persona ende të zhdukur nga shpërthimi vdekjeprurës afër Moskës


Një shpëtimtar me një qen duke punuar në zonën ku ndodhi shpërthimi në Sergiyev Posad më 9 gusht 2023.
Një shpëtimtar me një qen duke punuar në zonën ku ndodhi shpërthimi në Sergiyev Posad më 9 gusht 2023.

Ministria për Situata Emergjente e Rusisë (MSER) ka thënë të enjten se 12 persona ende mungojnë, pas një shpërthimi në një fabrikë optike në qytetin Sergiyev Posad, si pasojë e të cilit u vra një person dhe u plagosën dhjetëra të tjerë.

Pesë nga 50 apo më shumë prej të lënduarve ndodhën në kujdes intensiv në një spital lokal, i cili ndodhet rreth 70 kilometra larg kryeqytetit rus, Moskë.

Puna për largimin e rrënojave është duke vazhduar, ka thënë MSER.

Disa burime, përfshirë kanalin e pavarur në Telegram, Baza, raportojnë se kufoma apo pjesë të trupave të njerëzve janë larguar nga vendi i ngjarjes dhe se numri i përgjithshëm i të vdekurve mund të jetë dyshifror.

Por, zyrtarët e kanë konfirmuar vdekjen e vetëm një personi, një grua e cila thuhet se vdiq pasi u dërgua në spital.

Autoritetet ruse thanë se shpërthimi ndodhi në një depo të mjeteve piroteknike, e cila i ishte dhënë me qira një kompanie të quajtur Piro-Ross. Sipas tyre, depoja ndodhet në premisën e Fabrikës Optike dhe Mekanike e Zagorskut, e cila prodhon mjete për shikim gjatë natës dhe mjete tjera optike për ushtrinë.

Dëshmitarët e rastit kanë thënë se shpërthimi ndodhi në fabrikën optike.

Komisioni Hetues Federal i Rusisë ka njoftuar se zyrat e Piro-Ross janë bastisur dhe se drejtori teknik i kompanisë është ndaluar, pasi është hapur rast kriminal për këtë incident.

XS
SM
MD
LG