Ndërlidhjet

Një muaj nga katastrofa e 11 marsit

  • RFE /RLJaponia do të kujtojë 11 marsin për katastrofën më vdekjeprurëse që ka goditur këtë vend në dekada. Mbi 13 mijë të vrarë dhe 13,500 të zhdukur është bilanci i viktimave një muaj pas tërmetit dhe cunamit shkatërrues. Fatkeqësia ka goditur edhe centralin bërthamor Fukushima, duke shkaktuar krizën më serioze atomike pas Çernobilit, në vitin 1986.
XS
SM
MD
LG