Ndërlidhjet

Serbia me plan të ri


Kreu i ekipit negociator të Serbisë ka diskutuar me presidentin Boris Tadiq hapat e mëtejshëm në dialogun me Kosovën, të ndërmjetësuar nga BE-ja.

Në takim merrnin pjesë dhe ministri i Jashtëm, Vuk Jeremiq, dhe ministri për Kosovën, Goran Bogdanoviq.

Stefanoviq deklaroi pas takimit se u diskutuan mënyrat e reagimit lidhur me hapat e ardhshëm që mund të marrë secila nga palët e përfshira.

"Nuk dua të nxjerr informacione, por hartuam një skenar deri në detaje për lëvizjet në të ardhmen si dhe për propozimet e ndryshme", tha Stefanoviq.

Ai shtoi se "gjërat janë shumë urgjente dhe çdo lëvizje e njëanshme në Kosovë mund të vërë në pikëpyetje gjendjen e brishtë të sigurisë".

Kryenegociatori serb i ka cilësuar çështjet e diskutuara me delegacionin e Kosovës si shumë delikate, përfshirë këtu "çështjen e kartave të identitetit dhe pasaportave, lirisë së lëvizjes, furnizimin me energji elektrike për serbët në Kosovë si dhe telefoninë mobile". (i.b.)

Komentet (9)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG