Ndërlidhjet

Italia synon përfundimin e misionit në Kosovë

  • RFE /RL

KFOR
Italia dëshiron ta reduktojë pjesëmarrjen e saj ushtarake në Afganistan dhe Liban, ndërsa ta mbyllë praninë në Kosovë, për shkak të shkurtimeve kryesore buxhetore, tha ministri i Mbrojtjes, Injacio La Rusa.

“Ka disa kërkesa buxhetore që na shtyjnë të reduktojmë praninë tonë në misionet ushtarake ndërkombëtare”, u tha mbrëmë La Rusa gazetarëve në Romë, duke shtuar se Italia do të veprojë në harmoni me partnerët e jashtëm.

“Në Kosovë i kemi 600 njerëz, por ne po synojmë reduktim në zero”, tha La Rusa. “Ne duhet ta përshpejtojmë përfundimin e këtij misioni”, shtoi ai.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, Italia i ka 7300 ushtarë në misionet e huaja. (f.b.)
XS
SM
MD
LG