Ndërlidhjet

BRUKSEL


"Plani i Ahtisarit thotë se duhet një pavarësi e mbikqyrur për Kosovën. Ne e mbështesim këtë", tha ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Nikolas Bërns për mediat në Bruksel.
"Përfundimisht pas tetë vjetësh populli i Kosovës do ta dijë se cili do jetë statusi. Shtetet e Bashkuara e mbështesin propozimin për pavarësi të mbikqyrur", theksoi Bërns.
Diplomati amerikan tha se "nuk e shohim të nevojshme që të ketë negociata të reja dhe nuk e shohim të nevojshme të ketë negociator të ri".
Më tej Bërns shtoi se SHBA-të dhe BE-ja do të flasin me Rusinë dhe Kinën, që e kundërshtojnë pavarësinë, në mënyrë që të jenë në të njëjtën rrugë me këto vende. Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Bërns tërhoqi vëmendjen se "është një çështje e komplikuar që nuk mund të zgjidhet brenda natës. Por shpresojmë që nga prilli ose maji të kalojmë rezolutën e re".
XS
SM
MD
LG