Ndërlidhjet

MOSKË


Presidenti i Rusisë Vladimir Putin tha se shpreson që Shtetet e Bashkuara nuk do të nxitohen me planet e tyre për zbatimin e sistemit mbrojtës raketor në Evropën Lindore. Ai ua bëri këto vërejtje Sekretares së Shtetit, Condoleezza Rice dhe Sekretarit të Mbrojtjes, Robert Gates. Putin gjithashtu tha se Rusia mund të tërhiqet nga marrëveshja e kohës së Luftës së Ftohtë, që kufizon vendosjen e raketave me rreze të shkurtër dhe të mesme veprimi, nëse marrëveshja nuk bëhet e vlefshme edhe për vendet tjera.
Pritet që gjatë vizitës në Moskë, Rice dhe Gates të diskutojnë edhe për çështjen e Kosovës.
XS
SM
MD
LG