Ndërlidhjet

UASHINGTON/PRAGË


Shtëpia e Bardhë ka vlerësuar pozitivisht marrjen e cmimit Nobel për paqe nga ish zëvendëspresidenti Al Gore dhe Paneli ndërqveritar për ndryshimet klimatike. Edhe senatorja amerikane, Hillary Clinton ka përshëndetur marrjen e cmimit Nobel nga Al Gore. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara me këtë rast deklaroi:"Unë çmoj shembullin pzoitiv të z.Al Gore që dëshmon në ngritjen e vetëdijes rreth kësaj sfide të madhe globale", tha ban. Presidneti cek, Vasllav Klaus, i njohur për dyshimet e tij ndaj ngrohjes globale, dekalroi se nuk është i qartë raporti mes aktivitetit të Al Gore dhe paqes botërore.
XS
SM
MD
LG