Ndërlidhjet

ANKARA


Agjencia e lajmeve Anatolia ka raportuar se kryengritësit e partisë së ndaluar separatiste, Partia Popullore e Kurdistanit, në Irakun verior kanë liruar tetë ushtarë të Turqisë, të cilët ishin zënë në fund të muajit të kaluar. Ky zhvillim ndodhi në kohën pasi qeveria e Irakut premtoi se do ti godasë liderët kryengritës kurdë, që janë përgjegjës për ndërhyrje ndërkufitare në Turqi. Qeveria e Turqisë kishte paralajmëruar depërtim në këto territore nga ana e ushtrisë turke. Guerilët e Paritsë Popullore të Kurdistanit muajin e kaluar patën vrarë së paku 12 ushtarë të Turqisë dhe i patën zënë 8 të tjerë gjatë një sulmi në një bazë ushtarake turke, afër kufirit me Irakun.
XS
SM
MD
LG