Ndërlidhjet

SANTIAGO


Një tërmet i fuqishëm e ka tronditur dje pasdite pjesën veriore të Kilit. Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara tha se tërmeti kishte fuqinë 7.7 ballë të Rihterit, dhe epiqendra ishte 170 km në veri të portit Antofagasta. Dridhja u ndje edhe në Santiago, 1.260 km në jug.
Deri tash janë konfirmuan dy të vdekur dhe rreth 50 të plagosur. Zyrtarët presin që numri i viktimave të rritet.
XS
SM
MD
LG