Ndërlidhjet

BAGDAD


Ushtria e Shteteve të Bashkuara tha se 5 mijë ushtarë amerikanë do të kthehen këtë muaj në shtëpi, si pjesë e planit të tërheqjes, që e shpalli presidenti George Bush. Zëdhënësi i ushtrisë amerikane, kundëradmirali Gregory Smith, u tha gazetarëve në Bagdad se trupat e një brigade do të fillojnë të largohen më 27 nëntor dhe nuk do të zëvendësohen.
Smith tha se hapi lë të kuptohet se gjendja e sigurisë në Irak është përmirësuar, si dhe janë rritur aftësitë e forcave irakiane të sigurisë.
XS
SM
MD
LG