Ndërlidhjet

ZAGREB


Sot në Kroaci u mbajtën zgjedhjet paralamentare.
Parashikimet e para jozyrtare, paralajmërojnë se Lidhja Socialdemokrate në opozitë ka një epërsi të vogël ndaj Bashkësisë Demokratike Kroate të kryeministrit aktual, Ivo Sanader. Të dy partitë mbështesin anëtarësimin e Kroacisë në NATO dhe në BE, por Partia Social Demokrate dëshiron që të mbahet referendum para anëtarësimit në NATO. Të dy partitë kanë premtuar reforma më të shpejta dhe tolerancë zero për korrupsion.
XS
SM
MD
LG