Ndërlidhjet

KANBERRA


Aleatët kryesorë perëndimorë të Australisë dhe vendet fqinje aziatike i uruan zotit Kevin Rudd zgjedhjen për kryeministër të Australisë, pas fitores që arriti partia e tij ndaj konservatorit John Howard, në votimet që u mbajtën të shtunën. Aleatët kryesorë të Australisë në luftën në Irak, Shtetet e Bashkuara dhe Britania i uruan zotit Rudd në zgjedhjen e tij, përkundër vërejtjeve të tij lidhur me Luftën në Irak dhe premtimit për t'i tërhequr 550 ushtarë nga Iraku.
XS
SM
MD
LG