Ndërlidhjet

BAGDAD


Kryeministri Nuri Al-Maliki tha se qeveria e Irakut do t'u kërkojë Kombeve të Bashkuara që ta përtrijnë për herë të fundit mandatin e forcave ndërkombëtare në Irak, i cili skadon në vitin 2008.
Në një fjalim televiziv, Maliki tha se mandati i Kombeve të Bashkuara për trupat e huaja duhet të zëvëndësohet me një pakt të ri ndërmjet Irakut dhe Shteteve të Bashkuara.
Maliki i bëri këto komente pak pasi ai dhe presidenti Bush u dakorduan të takohen vitin e ardhshëm, për të biseduar rreth marrëdhënieve dypalëshe, përfshirë rolin e trupave amerikane në Irak.
XS
SM
MD
LG