Ndërlidhjet

NIKOZI


Rusia e ka paralajmëruar perëndimin se njohja e shpalljes së njëanshme të pavarësisë së Kosovës mund të shkaktojë "reaksion zinxhir" të problemeve në Ballkan dhe përtej. "Dua të theksoj se shpallja e njëanshme e pavarësisë së Kosovës dhe njohja e një pavarësie të tillë nuk do të mbetet pa pasoja" tha ministri i jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov, pas takimit me presidentin e Qipros, Tasos Papadopulos.
''Në një rast të tillë këto vende do ta shkelnin ligjin ndërkombëtar. Ne nuk do ta mbështesnim një shkelje të tillë'', tha Lavrov.
XS
SM
MD
LG