Ndërlidhjet

BAGDAD


Grupet militante kanë kryer sot disa sulme mbi patrollat e pasme fqinjësore të SHBA-ve në Bagdad, duke lënë të vrarë së paku dy pjestarë të këtyre patrullave dhe 17 të tjerë të plagosur.
Patrullat fqinjësore Sunite Arabe veprojnë bashkarisht me trupat amerikane dhe forcat e sigurimit irakian kundër militantëve të al-Kaidas. Forcat ushtarake amerikane kanë kërkuar uljen e dhunës së forcave patrulluese në Irak por pjëstarët e këtyre patrullave janë rrezikuar nga sulmet militante. Në sulmet e sotme, dy pjestarë të patrullave janë vrarë dhe 10 të tjerë janë lënduar në një sulm bombe në selinë e tyre.
XS
SM
MD
LG