Ndërlidhjet

PARIS


Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar ndihmë të shpejtë dhe bujare për palestinezët. Sekretarja amerikane e Shtetit, Condoleezza Rice i bëri këto komente në konferencën ndërkombëtare në ndihmë të palestinezëve në Paris.
Ministri i jashtëm francez Bernard Kouchner tha se kontribuesit kanë premtuar 7.4 miliardë dollarë për palestinezët. Qeveria palestineze ka kërkuar 5.6 miliardë.
Në hapje të konferencës presidenti francez përsëriti mbështetjen për krijimin e shtetit palestinez.
"Ne duhet të punojmë të gjithë së bashku për krijimin e një shteti të pavarur, demokratik palestinez para fundit të vitit 2008. Ky shtet do të jetojë në paqe bri Izraelit", tha Sarkozy.
XS
SM
MD
LG