Ndërlidhjet

KABUL


Kryeministri italian, Romano Prodi u takua gjatë ditës me presidentin afgan Hamid Karzai. Prodi gjatë vizitës së paparalajmëruar në Afganistan u takua dhe me komandatin e forcave ndërkombëtare derisa më pas në Herat do takohet me ushtaraët italianë.
Vizita e Prodit pason vizitat e djeshme të presidentit francez dhe kryeminsitrit të Australisë.
Franca dhe Australia premtuan se do mbeten të angazhuara në përpjekjet afatgjata për stabilizimin e Afganistanit.
Në Afganistan Franca ka aktualisht 1300 trupa kurse Australia 1000.
XS
SM
MD
LG