Ndërlidhjet

KRAFORD


Shtëpia e Bardhë tha se mesazhi i fundit nga kreu i al-Kaidës, Bin Laden, tregon për nevojën e ngutshme të përmirësimit të situatës në Irak dhe për rëndësinë e misionit ushtarak atje.
Zëdhënësi Tony Fratto tha mbrëmë se audioja është përkujtim i qëllimit të al-Kaidës në Irak për të bllokuar demokracinë dhe lirinë për irakianët.
Mesazhi i mbrëmshëm i Bin Ladenit kërkon nga myslimanët që të mos e përkrahin qeverinë irakiane të mbështetur nga amerikanët dhe ka akuzuar Shtetet e Bashkuara se synojnë kontrollin e naftës së Irakut.
XS
SM
MD
LG